Special Thanks to our Title Sponsor, Budget Marine
Previous Winners of the Spice Island Billfish Tournament

Country names abbreviation;
Bar-Barbados, Can-Canada, Gren-Grenada, Mart-Martinique, Guad-Guadeloupe, St. Luc-St. Lucia, T&T-Trinidad and Tobago, Ven-Venezuela

 

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2014 51 Name Country Name Country Name Country
Abracadabra T&T Gud Tyme T&T Reel Extreme St. Luc
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Michael De Freitas Gud Tyme Alan Sheppard Abracadabra Godfrey Telesford Black Child

 

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2013 50 Name Country Name Country Name Country
Exile Aruba Gud Tyme T&T Reel Extreme St. Luc
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Spencer Scharf Exile Syam Galbaransingh Knot Easy Darren Mohammed EZ Axcess

 

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2012 50 Name Country Name Country Name Country
Abracadabra T&T Step Ah Side T&T Exile Aruba
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Gordon Dalgleish Abracadabra Liz Hickman Surf n Turf Bobby Hammond Yes Aye

 

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2011 52 Name Country Name Country Name Country
Gud Tyme T&T Temptation T&T Iron Man T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Ryan Agar Why Worry Francois Mouttet Majic Lady Dominic Wallace Blue Fever

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2010 51 Name Country Name Country Name Country
Papasan T&T Crazy Baldhead Grenada Blue Fever T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Anthony Brash Papasan David Gibbon Wahoo Michael De Freitas Blue Fever

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2009 45 Name Country Name Country Name Country
Hard Play II Tobago De Reel Viking Barbados Legacy Barbados
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Ryan Agar Why Worry Adrien Johnson Legacy Edward Aboud

Reel Finatic

Andrew Llanos Hard Play II

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2008 36 Name Country Name Country Name Country
Hard Play II Tobago Par-T-Time Trinidad Grey Ghost St. Luc
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Mathew Armstrong Challenge II Christian Hadeed Par-T-Time Ronald Worthman Hard Play II

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2007 37 Name Country Name Country Name Country
Houdini T&T Legacy Bar Miss Abbie T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Danny Swanson Miss Abbie Bernard Johnson Grey Ghost Charles Ross Houdini

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2006 20 Name Country Name Country Name Country
Legacy Bar Contendress Mart Yes Aye Gren
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Adrien Johnson Legacy Eddy Baray Contendress Duanne Skinner Legacy

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2005 20 Name Country Name Country Name Country
Hard PlayII T&T Grey Ghost St. Luc Braveheart St. Luc
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Andrew LLanos Hard Play II Joseph Griffith Braveheart Sid Johnson Barbie Doll Too

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2004 43 Name Country Name Country Name Country
Too Re Joyce Can Barbie Doll Too T&T Happy Hunter Bar
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Tiburce Fontaine Yet A Bord Michael Lawrence Too Re Joyce Alex Saint-Zeby Speedy Banana

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2003 32 Name Country Name Country Name Country
Yes Aye Gren Pair A Dice T&T Shearwater T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Maxwell Huntingford Yes Aye Charles Euphrosine Recovery Jean-luc Davidas Speedy Banana

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2002 29 Name Country Name Country Name Country
Speedy Banana Mart Maverick Too Mart Trendsetter T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Jean-luc Davidas Speedy Banana Serge Litee Maverick Too N.Bennet/
J Humphrey Jn.
Papassan/
Oola-La

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2001 26 Name Country Name Country Name Country
Six Pack III Ven Papasan T&T Hard Play II T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Carlos Contras Six Pack III Murray Fornellier Papasan J Fletcher/
F Suarez
Maud/
Six Pack III

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
2000 ? Name Country Name Country Name Country
Maverick Too Mart Exile Ven Hard Play II T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Thierry Perie Maverick Too Allan Smith Hard Play II Felix Suarez Exile

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1999 41 Name Country Name Country Name Country
Hard Play II T&T Maverick Too Mart Exile Ven
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Allan Smith Hard Play II Thierry Perie Maverick Too Gordon Morey Reel Affair II

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1998 33 Name Country Name Country Name Country
Samourai T&T By Design Guad Grand Slam T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Aurore Arsene Samourai Christopher Auger By Design Murray Fournelier Papasan

Unfortunately the list of winners has been lost over the years but the following data is the best we have.

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1997 ? Name Country Name Country Name Country
Hard Play Tobago ? ? ? ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1996 ? Name Country Name Country Name Country
Barbie Doll T&T ? ? ? ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Murray Fournellier Barbie Doll ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1995 ? Name Country Name Country Name Country
Bezo Grenada ? ? ? ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Andrew Minors Bezo ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1994 51 Name Country Name Country Name Country
Galaventer Bar Hard Play Tobago ? ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1993 40 Name Country Name Country Name Country
Cloud Nine Bar Unity T&T Hard Play T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1992 45 Name Country Name Country Name Country
Big Deal Bar Sunbird T&T Melissa Ann T&T
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
D DeGannes Melissa Ann Anthony Telfer Big Deal J Pierce Sunbird

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1991 31 Name Country Name Country Name Country
Melissa Ann T&T Big Deal T&T Born Free Bar
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
G DeSilva Melissa Ann Anthony Telfer Big Deal Cleve Adams Whistler

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1990 ? Name Country Name Country Name Country
Big Deal T&T Heart Attack Bar Challenge Bar
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
Anthony Telfer Big Deal David Marshall ? G Durant ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1989 ? Name Country Name Country Name Country
? ? ? ? ? ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1988 ? Name Country Name Country Name Country
Sea Hunter ? Xiphias Seeker Gren Family ?
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?

Year No. Boats 1st Place Boat 2nd Place Boat 3rd Place Boat
1987 ? Name Country Name Country Name Country
Big Deal T&T Cloud Nine T&T Challenge Bar
1st Place Angler 2nd Place Angler 3rd Place Angler
Name Boat Name Boat Name Boat
? ? ? ? ? ?
Special Thanks to our Major Sponsors
Go to top of page